inwestycje

Mimo szalejącej inflacji, podwyżkom cen żywności, energii i paliw Polacy coraz więcej zarabiają. Dzięki temu już spora grupa społeczeństwa może pozwolić sobie na większe wydatki lub przynajmniej zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że co piąty Polak posiada odłożoną kwotę pomiędzy 1000, a 4999zł. Jest to wystarczająco, aby pomyśleć o jakiejś inwestycji. W ostatnim czasie coraz popularniejszą metodą na wzbogacenie się jest inwestycja w REIT-y. Jednak nie każdy wie, czym są i jak to zrobić. W poniższym artykule odpowiemy na nurtujące wszystkich zainteresowanych pytania.

Czym są REIT-y?

REITY-y, mimo że z czasem zyskują na popularności, wciąż nie są aż tak znane w Polsce jak w USA. REIT (Real Estate Investment Trust) to fundusze inwestycyjne powiązane z nieruchomościami. Według ekspertów zajmujących się lokowaniem pieniędzy w tego typu fundusze są one szansą dla tych osób, które już od jakiegoś czasu chciałyby zainwestować w nieruchomości, ale nie mają na tyle dużych zasobów pieniężnych, aby zrobić to wprost poprzez zakup np. mieszkania czy domu. Polskim odpowiednikiem angielskiej nazwy REIT są Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości. Warto się zainteresować tą opcją inwestycji, ponieważ omawiany przez nas fundusz inwestycyjny jest pośrednio lub bezpośrednio zaangażowany w rynek nieruchomości przekazując swój kapitał w sposób zamknięty. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku REIT-y zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych, co nie jest niespodzianką zważywszy na tamtejszą największą giełdę świata. Dziś są formą inwestycji dla ludzi z ponad 30 państw.

Inwestycja w REIT-y – jak to zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, REIT-y są idealną propozycją dla osób zainteresowanych inwestycją w rynek nieruchomości, a posiadających mocno ograniczony kapitał pieniężny. Żeby zakupić kilkudziesięciometrowe mieszkanie w mieście wojewódzkim potrzeba dziś przynajmniej kilkuset tysięcy złotych. Niestety ceny nadal rosną i nie widać szans na poprawę w niedalekiej przyszłości. Z pomocą przychodzą REIT-y. Nie trzeba posiadać ogromnej sumy pieniędzy, aby zacząć w nie inwestować. Na początku może to być zaledwie kilkaset lub kilka tysięcy złotych. To wystarczy do rozpoczęcia przygody z funduszami inwestycyjnymi w tle. Jak się za to zabrać? To bardzo proste wystarczy wykupić akcje spółek, które inwestują w branże nieruchomości na giełdzie. Dzięki temu staniemy się akcjonariuszami, którzy będą mogli czerpać zyski, kiedy tylko ich spółka również je uzyska. Innym sposobem inwestycji w REIT-y są fundusze ETF. Jest to jedna opcja dla osób, które mają sporą ilość pieniędzy przeznaczonych na taką inwestycję. ETF pomagają wykupić większą ilość akcji bez konieczności inwestowania w nie po kolei. Zakupując akcje w ten sposób, staniemy się posiadaczami portfela akcji spółek inwestycyjnych. Trzecią możliwością na zakup REIT-ów jest zakup kontraktów CFD. To najbardziej skomplikowana spośród wymienionych w artykule możliwości. Jest to nakład funduszy w instrumenty spekulacyjne. Mają one przeznaczenie krótkoterminowe i dają sporą możliwość zarobku pieniędzy mimo niepewności cenowych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *