Rzeczoznawca majątkowy

Rzeczoznawca majątkowy to zawód regulowany. Oznacza to, że zarówno dostęp do tej profesji, jak i jej wykonywanie regulowane jest przepisami prawa. Nic dziwnego, ta odpowiedzialna funkcja należy do zawodów zaufania publicznego i polega przede wszystkim na określaniu wartości nieruchomości. Czy to oznacza, że musimy konsultować się z rzeczoznawcą majątkowym zawsze, gdy planujemy zakup nieruchomości? A jeśli nie, to kiedy jest to konieczne?

Rzeczoznawca majątkowy- kiedy jego opinia może pomóc?

Usługi rzeczoznawcy majątkowego są niezbędne w przypadku wszelkich sytuacji spornych dotyczących nieruchomości. Tego typu specjalistę zatrudnia się więc często w sprawach spadkowych lub gdy staramy się o odszkodowanie. Właśnie wtedy profesjonalna opinia może być kluczowa dla pomyślnego przebiegu sprawy i właściwego ocenienia spadku lub należytej likwidacji szkody. Rzeczoznawca majątkowy jest jednak równie często zatrudniany przez kupców nieruchomości bez względu na to czy chodzi o dom, mieszkanie czy parcele. Dlaczego? Usługi fachowca mogą pomóc nam realnie ocenić wartość nieruchomości. Nie oznacza to oczywiście, że jest niezbędny przy każdej tego typu transakcji.

Wartość nieruchomości jest kluczowa zarówno dla kupującego jak i sprzedającego. Temu pierwszemu zależy rzecz jasna na jak najniższej cenie, drugiej stronie wręcz odwrotnie. W sytuacji gdy cena mieszkania czy domu jest adekwatna do cen rynkowych, negocjacje mogą swobodnie odbywać się między kupcem a sprzedającym. Rzeczoznawca okazuje się niezbędny wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości. Jeśli na przykład nieruchomość, którą chcemy kupić nadaje się do remontu, jej cena powinna być odpowiednio mniejsza. Zwykle obie strony potrafią w takim przypadku dojść do porozumienia, jeśli to się jednak nie udaje, doskonałą pomocą będzie rzeczoznawca.

Gdy cena wzbudza wątpliwości

W kontekście nieruchomości rzeczoznawca majątkowy jest niezbędny, gdy trudno nam jednoznacznie ocenić czy cena jest adekwatna do wartości. Wspomniany już stan lokalu lub jego lokalizacja mogą znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości. Mieszkanie w centrum miasta będzie z pewnością droższe niż to na obrzeżach. Wątpliwości co do ceny mogą jednak pojawić się, gdy działka jest wyjątkowo atrakcyjna lub lokal ma wysoki standard. W takim przypadku istnieje ryzyko, że sprzedający podyktuje nam zawyżoną cenę nieadekwatną nawet do wymienionych atutów. Sami rzadko posiadamy wiedzę pozwalającą nam to ocenić i właśnie wtedy z pomocą przyjdzie nam rzeczoznawca.

Odpowiednie określenie realnej ceny może być trudne również z powodu zniszczenia lokalu lub budynku, w którym lokal się znajduje. Czasem zdarza się też, że nieruchomość sprzedawana jest wraz z działką lub inną parcelą. Jeśli wartość transakcji z takich powodów jest trudna do oszacowania, koniecznie skorzystajmy z usług fachowca. Jego wiedza i doświadczenie z pewnością pomogą nam poznać realną cenę nieruchomości i uniknąć problemów związanych z niedoszacowaniem nieruchomości lub zbyt wysoką ceną w stosunku jej wartości.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.