Wynajem mieszkania to jeden z popularniejszych sposobów zarabiania na nieruchomościach. Wbrew temu, co uważa wiele osób tym się nie zajmujących – nie jest to w 100% dochód pasywny. Szczególnie w przypadku wynajmu krótkoterminowego, który wymaga ciągłego doglądania interesu. Lepiej to wygląda w przypadku wynajmu długoterminowego, jednak tutaj uzyskuje się mniejszy zwrot z inwestycji. Jednak nie uprzedzajmy faktów, ponieważ w tym artykule właśnie będziemy omawiać jeden i drugi typ wynajmu, starając się ustalić, który lepiej wybrać.
Wynajem długoterminowy to najpopularniejsza forma wynajmu, która dotychczas dominowała na rynku. Polega ona na udostępnieniu najemcy lokalu na długi termin (kilka miesięcy, a nawet lat), w celu zaspokojenia własnej potrzeby mieszkaniowej. Wynajem długoterminowy jest dosyć stabilnym i przewidywalnym źródłem dochodu. Oczywiście zachodzą pewne zmiany na rynku, jednak zazwyczaj nie są one aż tak gwałtowne, aby zaburzały ogólny trend. Dlatego w ujęciu np. kilku lat jesteśmy w stanie z dużym przybliżeniem określić, jaki dochód przyniesie nam wynajmowane mieszkanie.
Kolejną zaletą takiego zarobkowania na lokalu mieszkalnym jest to, że wymaga to od nas bardzo niewielkiego zaangażowania. W wielu przypadkach już po znalezieniu lokatora i wprowadzeniu się go, nie będziemy musieli zbytnio zajmować się nieruchomością. Tutaj znaczenie jeszcze ma to, czy ewentualnymi awariami zajmujemy się my, czy lokator oraz to, czy lokator jest uczciwy, sumienny i terminowo płaci za rachunki oraz nam, za wynajem. Jeżeli współpraca przebiega bezproblemowo, nasz kontakt z najemcą oraz wizyty w mieszkaniu będziemy mogli ograniczyć do minimum.
Inaczej sprawa wygląda, jeśli zdecydujemy się na wynajem krótkoterminowy. W ostatnich latach bardzo zyskał on na popularności. Tak naprawdę, to na masową skalę stał się możliwy dopiero po powstaniu takich serwisów jak Airbnb czy Booking.com. Pozwalają one na szybkie kontaktowanie się najemcy z wynajmującym, a dzięki temu wynajem na doby prywatnego mieszkania ma sens. W dobrej lokalizacji takie mieszkanie może być niemal cały czas zajęte.
Domyślasz się, iż daje to dużo lepszy zwrot z inwestycji. I rzeczywiście – dochód z wynajmu krótkoterminowego potrafi być nawet kilkukrotnie wyższy niż z wynajmu długoterminowego. Jednak zawsze jest jakieś “coś za coś”. Przy wynajmie krótkoterminowym rotacja lokatorów jest tak duża, że cały czas trzeba się tym zajmować. Poczynając od odpowiadania na pytania trafiające do nas za pośrednictwem serwisu internetowego, idąc przez przygotowywanie lokalu do przyjęcia nowych lokatorów (np. sprzątanie), kończąc zaś na meldowaniu i wymeldowywaniu gości.
Tę obsługę można uprościć i usprawnić. Jednym z rozwiązań jest kupienie mieszkania w tzw. condohotelu, czyli apartamentowcu, w którym świadczona jest podstawowa obsługa recepcyjna. W takim miejscu większość obowiązków przejmie za nas administrator budynku, za oczywiście będziemy musieli podzielić się z nim zyskiem z wynajmu. Poza tym są też prostsze sposoby, jak np. montaż skrzynek na klucze z zamkiem na kod. Kod udostępniamy nowemu lokatorowi, dzięki czemu po przyjeździe może on samodzielnie odebrać klucze i dostać się do lokalu – nasza obecność nie jest wymagana. Co do sprzątania, to tu również można pracę przekazać komuś innemu i wynająć sprzątaczkę, która przygotuje mieszkanie przy każdej zmianie lokatorów.
Którą formę wynajmu najlepiej wybrać? Jak widzisz – każda ma wady i zalety, więc wybór zależy od tego, jakie są twoje preferencja oraz jaki jest potencjał mieszkania. Nie każdy typ lokalu i nie w każdej lokalizacji sprawdzi się w wynajmie krótkoterminowym, np. duże mieszkanie na peryferiach miasta raczej lepiej przeznaczyć na wynajem długoterminowy. Jednak jeśli masz mały apartament, gdzieś blisko centrum lub w miejscu atrakcyjnym turystycznie oraz jesteś skłonny (i masz możliwości!) poświęcić sporo swojego wolnego czasu, to wynajem krótkoterminowy na pewno przyniesie ci większy dochód. Tutaj jednak musisz też pamiętać o sezonowości – przy takim modelu wynajmu w niektórych miejscach ruch jest tylko w określonym sezonie, a później lokal będzie stał pusty.