W Polsce jest jedno duże miasto, które nazywa się „miastem pustostanów”. Mowa o Wrocławiu, który posiada niemal 500 pustych lokali komunalnych. Dlaczego mieszkania te pozostają niezamieszkałe, mimo iż chętnych na wynajem jest wielu?

Lokal komunalny – dla kogo?

Mieszkania komunalne stanowią specyficzną formę pomocy społecznej. Są własnością gminy, a prawo do zamieszkania w nich otrzymują osoby spełniające określone kryteria. Kryteria przyznawania lokali komunalnych określane są jednak przez każdą gminę indywidualnie i dotyczą one przede wszystkim maksymalnego dochodu gospodarstwa domowego. Ponadto regulują również pierwszeństwo w przyznaniu mieszkania komunalnego, warunki dokonywania zamiany i tryb rozpatrywania wniosków. Dochód danego gospodarstwa powinien być na tyle wysoki, aby osoby w nim mieszkające były w stanie opłacić czynsz, ale jednocześnie zbyt niski, by zaspokoić ich potrzeby mieszkaniowe na rynku prywatnym. Osoby starające się o taki lokal nie mogą posiadać praw do innej nieruchomości mieszkalnej. Oprócz tego, w gminnych uchwałach pojawiają się też zapisy m.in. o minimalnym czasie, w jakim przed otrzymaniem lokalu komunalnego należy mieszkać czy pracować na terenie danej gminy.

We Wrocławiu lokale komunalne puste mimo chętnych

Mieszkania komunalne należące do Wrocławia stoją puste. Wrocław ma w swoim zasobie prawie 500 mieszkań, z których większość przeznaczona jest na wynajem. Choć chętnych czeka w kolejce ponad 1 tysiąc osób, lokale te wciąż są puste. Dlaczego? Okazuje się, że ogromny problem stanowi ich zły stan techniczny. Część z wolnych lokali, tj. ponad 100 z nich, przekazana została osobom, które przeprowadzą remont we własnym zakresie, a prawie 80 lokali trafiło do najmu socjalnego. Około 300 pozostałych czeka na nowych najemców. W większości jednak są one zdewastowane i dlatego wymagają gruntownych remontów. Koszty modernizacji tego typu lokalu sięgają z reguły dziesiątek tysięcy złotych, co sprawia, że wiele osób nie chce podjąć się remontu na własny koszt. Część z niezamieszkałych nieruchomości modernizowanych jest przez gminę we własnym zakresie, ale władze nie ukrywają, że jest to proces czasochłonny i drogi. W związku z tym na mieszkanie komunalne trzeba czekać obecnie średnio 2,5 roku. Równolegle urzędnicy wrocławscy zajmują się również sprzedażą tych pustostanów. Od początku roku 2020 do końca maja roku 2024 Wrocław sprzedał łącznie 269 tego typu lokali. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzeniem Rady Ministrów sprzedaż nieruchomości komunalnych odbywać się może w trybie przetargowym, jak i bezprzetargowym.

Puste bo nieatrakcyjne

Na mieszkanie najemcy muszą czekać długo. Proces oczekiwania na mieszkanie dodatkowo wydłużają także procedury przetargowe. Ponadto część lokali jest niezamieszkana ze względu na swoją nieatrakcyjność. Co to oznacza? Mieszkania znajdują się na wysokich piętrach lub położone są w mało atrakcyjnych częściach miasta i dlatego najemcy decydują się poczekać dłużej na inne, bardziej odpowiednie według nich lokum.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *