Decydując się na budowę domu, w pierwszej kolejności przystępujemy zwykle do poszukiwania działki. Idealna działka oprócz pięknej lokalizacji miałaby również dobry dojazd, regularny kształt, była płaska i uzbrojona. A co jeśli nie udaje się znaleźć takiej działki? Czy warto kupić działkę „trudniejszą”?
Duża i kształtna działka, niewymagająca żadnych dodatkowych prac, to marzenie każdej osoby rozpoczynającej budowę własnego domu. Czasem jednak nie udaje się takiej kupić ze względu na ograniczoną dostępność lub ograniczony budżet. Z każdą działką, również tą trudniejszą, można sobie jednak poradzić.
Z czym może się wiązać zakup „trudnej” działki? Działka taka może mieć nieregularny kształt, być mała, wąska, mieć podmokłe podłoże lub nierówne ukształtowanie powierzchni. Zagospodarowanie takiej działki może stanowić wyzwanie, ale zwykle nie są to przeszkody nie do pokonania. Wystarczy tylko poszukać odpowiednich rozwiązań, które pozwolą wykorzystać wszystkie atuty dostępnej parceli. W przypadku działki o nietypowym kształcie, np. trójkątnym lub podłużnym, możemy rozważyć dokupienie kawałka działki sąsiedniej. Innym rozwiązaniem jest ustalenie w urzędzie gminy, czy możliwe byłoby postawienie domu ze ścianą bez okien w tzw. ostrej granicy, czyli bliżej granicy działki niż wynika z przepisów budowlanych. W przypadku działek o nietypowym kształcie warto zdać się na pomysły dobrego architekta, który wykona projekt maksymalnie dopasowany do naszej parceli i w dodatku niepowtarzalny.
Często problem stanowi nierówny teren na zakupionej działce, np. skarpa. W takiej sytuacji można teren wyrównać lub spróbować wykorzystać naturalny spadek. Jeden z poziomów budynku, niewymagający dużego dostępu światła, może zostać częściowo zakopany w skarpie. W ten sposób można usytuować pomieszczenie gospodarcze, garaż lub piwniczkę. Rozwiązaniem, które będzie praktyczne, a jednocześnie atrakcyjne wizualnie, może być taras na palach. Dom można także zaprojektować tak, aby z jednej strony skarpy miał jedno piętro, a z drugiej dwa.
Kłopotliwe też bywają grunty podmokłe. Na takiej działce warto założyć drenaż, który będzie odprowadzał wodę. Czasem dobrym rozwiązaniem jest lekkie podwyższenie terenu, w miejscu w którym stanie dom. Naturalnie podmokły teren można też wykorzystać do uatrakcyjnienia ogrodu poprzez wykopanie stawu czy oczka wodnego.
Istotne znaczenie ma równiej usytuowanie działki względem stron świata oraz dostosowanie aranżacji domu. Jeśli kupiliśmy działkę, na którą wjazd znajduje się od strony południowej, wówczas najlepiej sprawdzi się projekt, w którym strefa tarasowa zlokalizowana będzie od strony południowo-zachodniej. Na szerokiej działce, budynek dobrze jest usytuować na jej północno-wschodniej części, czyli przesunąć maksymalnie na tył działki.
Zakup trudniej działki może być korzystny finansowo i wcale nie musi oznaczać dużych problemów z odpowiednim jej zagospodarowaniem. Wystarczy poszukać rozwiązań pozwalających jak najlepiej wykorzystać naturalne warunki panujące na zakupionej działce, warto również skorzystać z pomocy doświadczonych architektów.