Osoby poszkodowane w zeszłorocznej powodzi będą mogły dostać dodatkowe środki na remont swoich nieruchomości. Sejm uchwalił nowelizację specustawy powodziowej, wprowadzając świadczenia lokalowe oraz premię powodziową na remont budynków.

Nowe świadczenia mają pomóc powodzianom w remontach posiadanych przez nich nieruchomości. Wnioski o wypłatę środków będzie można składać do 30 września 2025 roku.

Świadczenie lokalowe

Jedną z nowych opcji pomocy finansowej dla właścicieli nieruchomości uszkodzonych w powodzi jest świadczenie lokalowe. Dofinansowanie będzie polegało na wsparciu osób fizycznych, które jeszcze nie otrzymały pomocy w ramach istniejących rozwiązań pomocowych, w tym świadczenia interwencyjnego, tzw. umarzalnej pożyczki czy pomocy remontowo-budowlanej, przyznawanej przedsiębiorcom.

Świadczenie lokalowe to rozwiązanie skierowane do osób, które wynajmują swój lokal przedsiębiorcy na potrzeby prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Warunkiem otrzymania tego świadczenia będzie terminowe wpłacenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ta forma pomocy będzie obsługiwana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Finansowanie realizowane będzie z rezerwy celowej budżetu państwa.

Premia powodziowa na remont budynków

Premią powodziową będzie można pokryć do 70 proc. kosztów remontu budynku. Jej wysokość będzie uzależniona od rodzaju podmiotu, który się o nią ubiega oraz od statusu budynku.

  • 70 proc. kosztów przedsięwzięcia zostanie zwróconych podmiotom, które wynajmującym mieszkania o niskim i przeciętnym czynszu, czyli gminom oraz towarzystwom budownictwa społecznego.
  • 60 proc. dofinansowanie zostanie udzielone na remont budynków wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
  • 50 proc. wsparcie jest przewidziane w przypadku pozostałych właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych.

W celu ułatwienia realizacji prac budowlanych i uproszczenia odbudowy obiektów zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu nowelizacja ustawy przewiduje możliwość zwolnienia z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Dopuszczenie robót budowlanych polegających na przebudowie uszkodzonych w wyniku działania żywiołu budynków będzie realizowane jedynie na podstawie ich zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Ustawa, która wejdzie w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu, przewiduje również zwrot poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy przebywali na urlopie przyznanym w celu usuwania skutków powodzi.

Zamiana mieszkania

Ustawa wprowadza też przepisy umożliwiające zawieranie umów zamiany zniszczonego mieszkania lub domu na lokal komunalny. Propozycja jest skierowana do osób, których nieruchomości nie nadają się do zamieszkania i osoby te nie mogą kupić mieszkania lub domu we własnym zakresie. Powodzianie będą mogli przekazań zniszczoną nieruchomość na rzecz gminy w zamian za nabycie praw do komunalnego lokalu mieszkalnego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *