Jakiś czas temu pojawił się pomysł utworzenia serwisu rządowego, który zawierałby rzetelne dane dotyczące rynku nieruchomości. Chodzi o to, aby każdy potencjalny nabywca miał wgląd w rzeczywiste ceny, po jakich sprzedawane są domy i mieszkania. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło szczegóły. Jak będzie działać portal i kiedy może być dostępny?

Rządowy serwis internetowy z cenami nieruchomości

Pierwsze informacje na temat planu założenia takiej witryny pojawiły się już w kwietniu. Obecnie wiemy już więcej. Jak zauważył minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, aktualnie Polacy mają dostęp do danych dotyczących cen nieruchomości, ale bazują one na kwotach ofertowych. Te mogą być dalekie od transakcyjnych. Mogą one wprowadzać w błąd i narażać na zakup lokalu mieszkalnego w kwocie dalekiej od realiów rynkowych.

Celem rządu jest zbudowanie serwisu bazującego na wiarygodnych danych wynikających z transakcji przeprowadzonych na rynkach pierwotnym i wtórnym. Portal o nazwie DOM ma być zarządzany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który już teraz odpowiada za prowadzenie innego narzędzia chroniącego nabywców mieszkań – Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. To powinno przyspieszyć realizację, gdyż UFG ma już kanały komunikacji z podmiotami, które zgłaszają dane o transakcjach (deweloperami).

Rodzaje danych w portalu DOM

Zgodnie z informacjami resortu rozwoju i technologii, w portalu mają się znajdować trzy rodzaje danych:

  • z rynku pierwotnego i wtórnego, pochodzące od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, bazujące na danych z aktów notarialnych;
  • z rynku pierwotnego, dotyczące nieruchomości objętych obowiązkiem prowadzenia rachunku powierniczego, pochodzące od podmiotów, które mają obowiązek zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego;
  • z rynku pierwotnego, dotyczące umów sprzedaży nieruchomości nieobjętych obowiązkiem prowadzenia rachunku powierniczego, które nie mają obowiązku zgłaszania danych do wspomnianej ewidencji.

Portal DOM ma podawać dane statystyczne o cenach transakcyjnych na podstawie parametrów wybranych przez użytkownika, takich jak: rodzaj nieruchomości, lokalizacja, rynek, okres, liczba pokoi, powierzchnia użytkowa, kondygnacja i nie tylko.

Do konsultacji publicznych została przekazana nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjny. Po tym etapie przejdzie przez głosowanie i będziemy w stanie bliżej określić realny termin wdrożenia portalu. Jak wynika z informacji podanych na gov.pl, serwis rozpocznie działanie po 20 miesiącach od ogłoszenia ustawy, natomiast pełną funkcjonalność osiągnie dopiero, kiedy zostanie zasilony odpowiednimi danymi, które mają wpływać z zawieranymi transakcjami. Taki czas oczekiwania wynika z konieczności zaprojektowania systemu, wyboru wykonawcy i testowania rozwiązań.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *