Popularność zabudowy szeregowej i bliźniaków w Polsce wzrasta. Nic więc dziwnego, że na przedmieściach dużych miast prowadzonych jest wiele tego rodzaju inwestycji deweloperskich. Dużym atutem zabudowy szeregowej i bliźniaków jest cena i to właśnie ona przyciąga nabywców do tego segmentu rynku. Nowy bliźniak jest tańszy niż dom wolnostojący wybudowany przez dewelopera. Czy w innych krajach UE również popularna jest taka zabudowa?
Domy i mieszkania w statystykach
Nasz kraj nadal wyróżnia się w UE niskim odsetkiem mieszkańców „szeregówek” oraz bliźniaków. Do wniosku takiego skłaniają dane Eurostatu. To właśnie ta instytucja prowadzi cykliczne badania dotyczące między innymi tego, jaki odsetek populacji krajów UE zamieszkuje poszczególne typy nieruchomości. W 2023 w Hiszpanii czy Holandii w domach wolnostojących mieszkało 17-18% obywateli. Nie brakuje jednak państw, gdzie ten odsetek jest sporo wyższy i przekracza 50%. W Polsce w omawianym okresie w mieszkaniach żyło 41% z 95% populacji. Oznacza to, że w domach, obejmujących również zabudowę szeregową i bliźniaki, mieszkało 54% Polaków. Analizy Eurostatu pokazują jasno, jak bardzo zróżnicowana jest zabudowa mieszkalna w krajach Europy.
Domy szeregowe i bliźniacze stanowią zwykle miejsce zamieszkania dla mniej niż 20% populacji w krajach UE. Tego rodzaju zabudowa jest bardzo popularna w krajach takich jak Holandia, Irlandia czy Belgia. To właśnie tam szeregówki są dominującym typem zabudowy. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, ale ten kraj nie jest już objęty badaniami statystycznymi Eurostatu. W Polsce w bliźniakach lub zabudowie szeregowej mieszka tylko około 5% populacji. Jest to jeden z najniższych wyników w całej UE. Jednak dzięki wcześniejszym analizom wiemy, że odsetek ten rósł przez lata. Statystyki dotyczące lat 2005 – 2023 wskazują, że analizowany wskaźnik cały czas pozostawał na podobnym poziomie (od 4,4% do 5,7%).
W Polsce rośnie liczba domów
Warto pamiętać, że ogólna liczba domów w naszym kraju wciąż rośnie. Znaczący przyrost tego rodzaju zabudowy jest obserwowany przez ostatnie 15-20 lat. Co ważne, w tym okresie przybyło nam głównie domów wolnostojących. W 2005 mieszkało w nich 44% mieszkańców naszego kraju. Analogiczny wynik z 2023 r. to już 54%. Przyglądając się statystykom dotyczącym zabudowy szeregowej i bliźniaków warto pamiętać, że powstaje ona głównie na przedmieściach dużych miast. Dzięki krajowym analizom wiemy, że w aglomeracjach domy bliźniacze dominują w ofercie deweloperskiej. Stanowią bowiem aż 51% całej nowej zabudowy. Domów szeregowych jest w niej 43%.
Rodzaj nowej zabudowy jest mocno zróżnicowany regionalnie. W mniejszym miastach dominują domy wolnostojące, a oferta deweloperska jest mniej zróżnicowana. Ogólne trendy, które omawialiśmy wcześniej, są widoczne głównie w największych aglomeracjach. Tam działają duże firmy deweloperskie, prowadzące najbardziej znaczące inwestycje budowlane. Poza największymi miastami oferta deweloperów jest bardziej rozproszona, a zabudowy szeregowej i bliźniaczej jest zdecydowanie mniej.