Wielkie inwestycje, czy to infrastrukturalne, czy handlowe, czy nawet mieszkaniowe, mogą kompletnie odmienić charakter miasta lub jego części. Można się nimi interesować z różnych perspektyw (np. architektonicznej, urbanistycznej czy gospodarczej). Nas jednak interesuje ich wpływ na lokalny rynek nieruchomości. Aby ten wpływ zrozumieć, trzeba przyjrzeć się wszystkim aspektom oddziaływania inwestycji na okolice i wyciągnąć z tego wnioski.
Skala oraz siła tego, jak inwestycja wpłynie na miasto, zależy i od wielkości samej inwestycji, i od wielkości miasta. W dużym organizmie miejskim, takim jak chociażby Warszawa, pojedyncza inwestycja nie jest raczej w stanie zmienić całego ośrodka. Wpłynie na najbliższą okolicę, ewentualnie na dzielnicę. Za to w mniejszych miastach duża inwestycja może kompletnie odmienić sytuację całej miejscowości. Jest wiele przypadków, w których np. średniej wielkości miasteczko ma gospodarkę opartą praktycznie na jednym, dużym zakładzie pracy.
Jako inwestor zainteresowany nieruchomościami powinieneś patrzeć na wielkoskalowe inwestycje właśnie pod kątem tego, jak przekształcą lokalny rynek. Weźmy pierwszy lepszy przykład z brzegu – budowa obwodnicy. Jeśli miasto nie posiada jeszcze takiej trasy, zmieni ona bardzo dużo w jego funkcjonowaniu. Usunięcie ze środka miasta ruchu tranzytowego często pozwala na zwężenie głównych arterii i uczynienie przestrzeni miejskiej bardziej przyjazną. Dzięki temu niektóre dzielnice mogą zacząć zyskiwać na wartości, jako coraz lepsze do zamieszkania. Dla osoby inwestującej w grunty oczywiste jest z kolei, że tereny położone w pobliżu obwodnicy będą zyskiwać na wartości. Powstaną tam punkty usługowe, magazyny oraz zakłady produkcyjne. Nieco dalej – zaczną się budować osiedla domów jednorodzinnych. Obwodnica oznacza też stworzenie sieci nowoczesnych, przepustowych dróg dojazdowych do miasta, dlatego zawsze wraz z jej powstaniem nasila się proces eksurbanizacji. Coraz więcej osób decyduje się wyprowadzić z miasta na przedmieścia. W takim czasie działki budowlane we wcześniej peryferyjnych lokalizacjach potrafią zdrożeć nawet kilkukrotnie w ciągu 2-3 lat.
Inna duża inwestycja, która ma ogromny wpływ na ceny nieruchomości, jednak tym razem w obrębie miasta, to budowa wszelkiego rodzaju ciągów komunikacyjnych. Nawet linia tramwajowa potrafi korzystnie wpłynąć na skomunikowanie danego kawałka dzielnicy, a tym samy podbić ceny mieszkań. Najbardziej jednak wyrazistym przykładem jest budowa metra. Każdy, kto inwestował w mieszkania w Warszawie, wie jak szybko i gwałtownie skoczyły ceny lokali położonych w pobliżu stacji metra.
W przestrzeni miasta oprócz tego ogromne znaczenie mają duże inwestycje podnoszące jakość życia, jak chociażby stworzenie parku – mieszkania w okolicy od razu zyskają na wartości.
Jednak oczywiście duże inwestycje to nie tylko korzystne efekty. Nawet z tych już wymienionych. Chociażby obwodnica (i każda inna ruchliwa trasa) może obniżyć ceny położonych w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań, domów czy działek budowlanych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Podobnie destruktywny wpływ będzie miało zlokalizowanie dużych obiektów przemysłowych, elektrociepłowni, spalarni śmieci. Okoliczni mieszkańcy zazwyczaj protestują przeciwko takim inwestycjom, jednak prawda jest taka, że gdzieś trzeba je zlokalizować i zazwyczaj plan taki był na długo przed tym, nim oni się tam osiedlili.
Zwracanie uwagi na plany dotyczące dużych inwestycji miejskich jest jednym z kluczy do skutecznego inwestowania. Jeśli uda ci się nabyć nieruchomość w okresie, zanim perspektywa budowy zacznie podnosić jej cenę, na pewno w ciągu kilku lat sprzedasz ją ze sporym zyskiem. Często nawet powstanie w pobliżu galerii handlowej może podbić stawki za metr kwadratowy (chociaż też zdarza się wpływ negatywny, jeśli np. okoliczne ulice są już zbyt przeładowane ruchem, galeria doprowadzi do zakorkowania okolicy). Wiedzę o planowanych inwestycjach możesz czerpać z Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzeni, ale też z wypowiedzi przedstawicieli samorządów i biznesu.