PropTech Festival odbywa się co roku w ramach większego wydarzenia – Property Forum 2022. Sam festiwal jest skierowany do twórców nowoczesnych technologii typowych dla branży nieruchomości. Obejmuje więc nieruchomości, biura, magazyny oraz centra handlowe. W tym roku w festiwalowym konkursie zwyciężyły projekty stawiające na automatyzację. Innowatorzy, odbierając nagrody, zwracali uwagę na ogromny potencjał i autonomiczność technologiczną w nieruchomościach.
The Change
Tegoroczny festiwal stał się przestrzenią na wyróżnienie projektów, które już za chwilę mogą pojawić się w naszej codzienności i zauważalnie ją zmienić. Zwycięzców było trzech. Pierwszy z nich to Martha, system zarządzania windami. Przedstawiło go Przedsiębiorstwo Urządzeń Dźwigowych ZREMB. Martha to niewielkie urządzenie, które można zainstalować w każdej windzie. Co to daje? Martha uczy się rozpoznawać pasażerów i zapamiętuje ich nawyki. Dzięki temu pozwala obsługiwać windy bez użycia przycisków. Można ją też skonfigurować z innymi urządzeniami, takimi jak podajniki leków w szpitalach. Dzięki temu system jest bardziej funkcjonalny. Paweł Tymowski, odbierając wyróżnienie za Marthe, zachęcał do odwagi we wprowadzaniu w życie nowoczesnych i coraz bardziej skutecznych systemów wsparcia w budynkach.
Kolejny nagrodzony projekt to ParkCash czyli mobilne systemy parkingowe dla biur i płatnych przestrzeni parkingowych. Jego zastosowanie może przyspieszyć pracę osób odpowiedzialnych za parkingi w trudnej przestrzeni miejskiej. Przedstawiciel tego startupu, odbierając wyróżnienie, dziękował za zwrócenie uwagi na najnowsze technologie i szansę, jaką dzięki tego typu konkursom dostają niewielkie, ambitne firmy. Jego zdaniem taka postawa generuje szybki rozwój najnowszej myśli technicznej w branży, która bardzo tego potrzebuje, czyli właśnie nieruchomości. Na konieczność przeprowadzenia tego typu rewolucji zwracał też uwagę Paweł Grabowski z Żabka Group. Ich innowacja Żabka Nano to nic innego, jak odważny projekt automatycznych sklepów.
To właśnie te trzy wymienione projekty zdobyły uznanie organizatorów festiwalu, ale do ścisłego finału zakwalifikowało się więcej pomysłów. Obejmowały one meble z wertykalną roślinnością i systemem nawadniania, inteligentny kosz, który zarządza odpadami czy systemy i technologie wsparcia rozwiązań chmurowych w dużych centrach handlowych. Autorzy projektów prezentowali je przed Jury podczas Property Forum 2022, walcząc między sobą o palmę pierwszeństwa. Całe wydarzenie miało jasne cele. Jego zadaniem było promować nowoczesne odważne i świeże rozwiązania technologiczne, które w znaczący sposób ułatwią korzystanie z nieruchomości lub efektywne zarządzanie nimi. Dlatego właśnie w ścisłym finale znalazły się projekty tak różne i tak szeroko podchodzące do tematu innowacji.
Kreatywne i skrojone na miarę przyszłości projekty to domena PropTech. Rewolucja cyfrowa i technologiczna odbywa się na naszych oczach i tylko kwestią czasu jest coraz więcej zaawansowanych technologii projektowanych właśnie dla branży nieruchomości. Automatyzacja na tym polu ma możliwości prężnego rozwoju. Jak widać dobre pomysły są nagradzane i warto w nie inwestować swój czas oraz umiejętności. Z pewnością przekonali się o tym tegoroczni zwycięzcy.