Warsztaty w Rąbce
13 czerwca 2010

Grupo Robocza EduGIS!

Nieuchronnie zbliżamy się do zakończenia prac nad scenariuszem zajęć dotyczących różnorodności biologicznej dla liceum oraz gimnazjum. Będziemy go testować na najbliższych GLOBE Games w Rąbce w dniach 13-16 czerwca 2010.


Ad.1)  Informacje organizacyjne dotyczące dojazdu i pobytu w Rąbce

Pismo do Państwa zwierzchników. Pilnie proszę o kontakt z Elą Wołoszyńską ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) te osoby, które potrzebują przedłożyć pismo skierowane do przełożonych, informujące o udziale w projekcie Akademia EduGIS i wyjeździe do Rąbki w ramach działań projektu.

Do naszej dyspozycji będzie autokar, do którego zapraszamy wszystkie osoby, które będą uczestniczyły w zajęciach w Rąbce. Autokar będzie podstawiony pod Dworcem Centralnym, przy PKiN od strony ulicy Emilii Plater w dniu 13 czerwca (w niedzielę), o godzinie 10-ej. Te osoby, które będą dojeżdżały do Warszawy pociągiem z dalszych krańców Polski proszę o uwzględnienie czasu dojazdu tak, aby o godzinie 10 być w Warszawie. Pilnie proszę o przesłanie informacji nt tego, czy zamierzacie Państwo korzystać z dojazdu na miejsce zajęć autokarem Programu GLOBE. Powrót do Warszawy, również autokarem, planowany jest na dzień 16 czerwca. Ruszamy w drogę powrotną o godzinie 11.00 po zakończeniu zajęć. Podobnie jak to było na naszych poprzednich warsztatach będziemy zwracali koszty Państwa podróży (dojechania do Warszawy i z Warszawy, lub tez bezpośrednio do i z Rąbki) w pełnej wysokości poniesionych kosztów, na podstawie oświadczenia i biletów/delegacji.

Zakwaterowanie oraz posiłki: Grupa Robocza EduGIS będzie zakwaterowana w Łebie, w pensjonacie Arriba .
Do naszej dyspozycji są pokoje 2 osobowe, mamy zapewnione śniadania. Na potrzeby naszych zajęć będziemy korzystać z 14 komputerów oraz dwóch sal ćwiczeniowych.

Koszty noclegu oraz wyżywienia pokrywa Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Ubiór i wyposażenie

Prosimy o zabranie ze sobą terenowej wersji ubioru na zajęcia w dniu 14 i 15 czerwca:

 • wygodnych butów do pracy w terenie,
 • przeciwdeszczowej kurtki lub poncho,
 • nad morzem zwykle wieje – tak więc przyda się  również coś ciepłego i chroniącego od wiatru (oddychająca kurtka, polar z kapturem itp.).
 • w przypadku upalnej pogody przydatny będzie również kapelusz lub chustka - coby chronić się przed słońcem.
 • krem z blokerem – nie zaszkodzi. Ten, kogo razi słońce – powinien również pamiętać o okularach p-słonecznych.

Proszę też zabrać mały plecak, do którego będą mogły być schowane materiały do prac terenowych, przyda się również coś do pisania (flamastry, kredki mile widziane), notes, mapnik (jeśli ktoś może zabrać) oraz torebka foliowa do ew. zabezpieczenia dokumentów przed deszczem itp.

Jeżeli ktoś dysponuje lornetką, aparatem fotograficznym lub kamerą – zachęcamy do zabrania ze sobą i dokumentowania dokonań własnych oraz kolegów i koleżanek – jak również młodzieży Programu GLOBE. Z materiałów tych będziemy mogli korzystać przy analizowaniu wyników naszych prac jak również przy ilustrowaniu kolejnych scenariuszy czy też publikacji na stronie projektu.

Zajęcie prowadzonych wspólnie z programem GLOBE

Jak już Państwo wiecie, nasze zajęcia będą prowadzone wspólnie z Programem GLOBE w ramach tzw. GLOBEGames. W tym roku GLOBE Games  poświęcone są Różnorodności Biologicznej.

 Grupa Robocza EduGIS ma do spełnienia podstawowy cel w trakcie zajęć z uczniami GLOBEGames:

 • przetestować scenariusze bazujące na wykorzystaniu informacji przestrzennej w pracy
  z uczniami gimnazjum i liceum;
 • poznać doświadczenia nauczycieli Programu GLOBE;
 • wskazać szczegółowe założenia i zakres tego co nazywamy na razie roboczo 
  EduGIS-concept w nauczaniu;

Program zajęć grupy roboczej EduGIS jest powiązany z zajęciami GLOBE jednakże będziemy prowadzili również własne zajęcia, głównie nastawione na poznawanie narzędzi GIS (praca z mapą numeryczną, GPS) oraz ICT. W związku z tym prosimy, aby każda z osób, wykonała na platformie OLAT kurs dotyczący obsługi GPS oraz Wprowadzenia do GIS – jeżeli jeszcze tego nie zrobiła.

Stan prac nad scenariuszem

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom aktywnie uczestniczącym w pracach nad scenariuszami dla liceum i gimnazjum. W tym tygodniu ekspertki Grupy Roboczej EduGIS oraz nasz zespół przeprowadzą krótką tele-konferencję mającą na celu ocenę aktualnego stanu prac nad scenariuszami oraz uzgodnienie zakresu luk i koniecznych uzupełnień (szczególnie w zakresie kart pracy dla uczniów).

Przed Bożym Ciałem będziemy prosili Państwa o szczegółowe zapoznanie się z tymi uzgodnieniami, które opublikujemy na OLAT oraz  podjęcie prac nad ostatecznym kształtem kart pracy dla uczniów, zgodnie z listą zadań.

 
Projekt
realizuje:
gridw Partnerzy
projektu:
mscdn hogskolen grants
Projekt realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego