Rok szkolny z Centrum UNEP/GRID-Warszawa
02 września 2011
Przed mami kolejne 10 miesięcy wytężonej pracy w szkolnych murach. U progu nowego roku szkolnego warto poszukać inspiracji i pomysłów na atrakcyjne zajęcia lekcyjne oraz poznać możliwości podnoszenia własnych kwalifikacji. Nie zabraknie ich wśród propozycji, które przygotowało Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Programy edukacyjne Centrum skierowane są do uczniów oraz nauczycieli wszystkich poziomów nauczania. Z bogatych doświadczeń w zakresie edukacji mogą również korzystać pracownicy  centrów i ośrodków edukacji środowiskowej oraz innych placówek.  W swoich projektach Centrum kładzie nacisk na praktyczne aspekty nauczania oraz powszechne zastosowanie nowoczesnych narzędzi badawczych oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych. 

Jak co roku szczególnie gorąco zespół Centrum zaprasza szkoły do udziału w międzynarodowym badawczym Programie GLOBE. Już w październiku odbędą się warsztaty początkowe dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych zgłaszających akces do projektu. W listopadzie natomiast wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w konferencji dotyczącej nowoczesnej edukacji ekologicznej. (Więcej o programie)

Propozycja Centrum obejmuje również możliwość włączenia się w działania prowadzone w ramach Regionalnych Projektów Badawczych. Lokalni trenerzy czekają na chętnych do wspólnych zajęć na edukacyjnych ścieżkach przyrodniczych. Dostępność trenerów w swojej okolicy można sprawdzić tutaj. Na stronie są też do pobrania materiały szkoleniowe i instruktażowe.

Gimnazjaliści otrzymują zaproszenie do konkursu „Jasna szkoła – prosta sprawa!”, w którym nagrodą jest modernizacja oświetlenia w zwycięskiej szkole. Uczniowie będą rywalizowali na płaszczyźnie intelektualnej i sportowej. Zgłoszeń można dokonywać do końca października br. (Więcej na stronie).

Dla nauczycieli biologii i geografii przygotowany został poradnik „GIS w szkole”, a w nim wiele materiałów i pomocy do prowadzenia aktywnych zajęć z uwzględnieniem nowoczesnych narzędzi geoinformacyjnych (GIS to skrót od angielskiej nazwy Geographic Information System – Systemy Informacji Geograficznej). Publikacja powstała w ramach projektu Akademia EduGIS. Jest wynikiem współpracy Grupy Roboczej EduGIS, zespołu Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz nauczycieli z Norwegii. Poradnik nauczyciele znajdą w Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli i centrach edukacyjnych parków narodowych. Udostępniony został również bezpłatnie w formie elektronicznej (w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej). 

W październiku zaproszenie do Warszawy otrzyma młodzież uczestnicząca w konkursie „Zielony Wizjoner”. Okazją do spotkania będzie podsumowanie projektu „Dialog, kompromis, partycypacja społeczna – edukacja w szkole na rzecz zrównoważonego rozwoju gmin na obszarach chronionych”. Laureatom konkursu wręczone zostaną nagrody podczas warsztatów edukacyjnych „Partycypacja społeczna dla zrównoważonego rozwoju”. Wyniki ich prac poznają zgromadzeni na warsztatach przedstawiciele samorządów i instytucji ochrony przyrody z całej Polski. Relację ze spotkania można będzie śledzić w Internecie 21 października.

Wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem zajęć dotyczących partycypacji społecznej, zrównoważonego rozwoju i planowania przestrzennego zapraszamy do wykorzystania specjalnie opracowanego e-Pakietu i materiałów dla nauczycieli dostępnych na portalu www.geokonsultacje.edu.pl.

To tylko niektóre z propozycji przygotowanych na rozpoczynający się właśnie rok szkolny. O każdej nowej inicjatywie Centrum informuje na stronie internetowej, a szczegółowych informacji dostarczają strony programów. Zapraszamy do ich systematycznego odwiedzania!

Ponadto Centrum jest otwarte na indywidualnie zgłaszane pomysły na współpracę i projekty z zakresu edukacji przyrodniczej.


Dodatkowych informacji o programach udzielają:

 
Monika Rusztecka, Kierownik Działu Zastosowań Geoinformacji, tel.: + 48 22 8406664; wew. 115; 
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 


 
Projekt
realizuje:
gridw Partnerzy
projektu:
mscdn hogskolen grants
Projekt realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego